Jak sprawdzić, czy ubezpieczenia komunikacyjne są ważne?

Posted on

1fSą sytuacje, w których warto zweryfikować, czy dany samochód jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem. Zajmuje to dosłownie minutę, a może bardzo pomóc, np. w przypadku kupna używanego pojazdu czy też nieprzewidzianego zdarzenia drogowego.

Sprawdź, to nic nie kosztuje

Dane na temat OC może sprawdzić każdy. Wystarczy mieć urządzenie z dostępem do internetu, takie jak np. tablet czy komórka. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas ma przy sobie takie gadżety. Następnie należy wejść na stronę www Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i w zakładce „Sprawdź OC dla pojazdu” wpisać numer rejestracyjny lub VIN. Co istotne informacje te są w pełni darmowe i można mieć do nich dostęp w dowolnym momencie. Taka wiedza może być bardzo przydatna.

Co to jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG)

Fundusz jest bardzo ważny, bo pozwala na pokrycie kosztów odszkodowania i świadczeń komunikacyjnych z tytułu ubezpieczenia OC. Dotyczy to sytuacji, w których sprawca wypadku lub kolizji nie ma ważnej polisy. Środki są wypłacane bardzo szybko i poszkodowany może usunąć szkodę niemal od razu. Nie oznacza to, że sprawca będzie zwolniony z odpowiedzialności. Będzie musiał rozliczyć się z UFG i zwrócić koszty naprawy z własnej kieszeni. Instytucja jest skuteczna w windykacji dłużników i choć sprawy ciągną się latami, praktycznie nikomu nie udaje się od tego uciec. Pracownicy funduszu mają coraz doskonalsze metody działania. Narzędzie zwane wirtualnym policjantem pomaga w wykryciu braku ciągłości w spłacie OC. W praktyce oznacza to, że można zostać ukarany, nawet nie wyjeżdżając w trasę.

Kiedy warto sprawdzić ważność polisy?

Niewielu kierowców korzysta z możliwości sprawdzenia ubezpieczenia OC, a może się to okazać bardzo przydatne, np. w przypadku zakupu używanego samochodu. W ten sposób da się łatwo zweryfikować, czy pojazd jest kradziony. Dotyczy to również kolizji na drodze. Można załatwić sprawę bez udziału policji, ale jeśli kierowca ma aktualne ubezpieczenie. W przeciwnym razie trzeba będzie wezwać organy ścigania, by uzyskać podstawy do wypłaty odszkodowania.

Chcesz wykupić ubezpieczenia komunikacyjne Kraków to odpowiednie miejsce na załatwienie tego typu spraw, skontaktuj się z nami: Kancelaria Fides Kraków, ul. Dietla 52/5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *