Dowiedz się, czy musisz mieć wykupione OC wykonywanego zawodu

Posted on

Większość pracowników nie musi wykupywać OC, choć warto nad tym pomyśleć. Są jednak zawody, gdzie polisa jest konieczna. Regulują to odpowiednie rozporządzenia, a niedopełnienie formalności grozi wysoką karą.

Sprawdź, czy jesteś na liście

Lista zawodów, w których wymagane jest ubezpieczenie OC wykonywanego zawodu jest ściśle określona. Obejmuje profesje, w których pomyłki mogą się okazać bardzo kosztowne. Przykładowo w wyniku błędnych decyzji lekarzy czy a adwokatów klienci mogą starać się o odszkodowania. Wprawdzie takie rzeczy zdarzają się dosyć rzadko, ale warto się na wszelki wypadek zabezpieczyć. Obowiązkowa polisa dotyczy m.in. zawodów, takich jak: komornik sądowy, organizator imprez masowych, pośrednik nieruchomości, agent ubezpieczeniowy, adwokat, radca prawny, lekarz, inżynier, biegły rewident, notariusz, księgowy, detektyw.

Co grozi za brak ubezpieczenia?3

Osoby pracujące w zawodach, gdzie wymagane jest OC wykonywanego zawodu muszą się liczyć z przeprowadzanymi kontrolami przez uprawnione organy. W przypadku gdy okaże się, że pracownik nie ma ważnej polisy będzie się musiał liczyć z koniecznością zapłaty kary. Jej wysokość jest określona w ustawie i może wynieść nawet 1 tys. euro i to w najlepszym wypadku. Jeśli rzeczywiście dojdzie do poważniejszych strat na skutek popełnionego błędu , konieczne będzie pokrycie odszkodowania z własnej kieszenie co może być znacznym obciążeniem.

Pomyśl nad dobrym ubezpieczeniem

OC zawodowe warto mieć, nawet jeśli nie jest ono obowiązkowe. Takie ubezpieczenie może się bardzo przydać, np. na skutek tragicznego wypadku. Wtedy można liczyć na odszkodowania pokrywające, np. koszty pobytu w szpitalu czy też rehabilitacji. Dodatkowo można ubezpieczyć się od ważnych okoliczności w życiu, jak np. ślub, narodziny dziecka. Kwota jaką można otrzymać w stosunku do kosztów polisy jest znacznie wyższa.

Jeśli ty też chce wykupić OC, skontaktuj się z nami:
Kancelaria Fides Kraków, ul. Dietla 52/5
Tel. 12 422 59 74

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *